• Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

  • Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

  • Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

  • Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

  • Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

  • Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

Copyright 2024 - Všechna práva vyhrazena pro Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

Cyklotrial/biketrial

V Česku dodnes užívaný název cyklotrial označuje zkoušku dovednosti na kole v překonávání překážek. Od roku 2002 se i v České republice můžete namísto názvu cyklotrial setkat s názvem biketrial. Ve Francii se můžete také setkat s názvem velotrial.

Cyklotrial je individuálním sportem, a to poměrně mladým. Je to ideální sport pro mladé a odvážné kluky a holky. Dorazil k nám zhruba v osmdesátých letech. Není sportem nebezpečným, i když řada diváků, zejména babiček, si zakrývá při soutěžích oči. "Co na tom kole ten kluk blázní, vždyť se zabije!" Naopak hrdí tátové, kteří se věnují trénování syna nebo dcery, již vědí, že to je přece normální tam vyskočit a zase seskočit, a korigují děs konejšivými slovy: "Neboj se babi". Věřte, že fotbal je daleko rizikovějším sportem než cyklotrial a ani pojišťovny jej neřadí mezi rizikové sporty. Pokud dojde k úrazu, tak jsou to většinou modřiny a odřeniny, nad kterými kdejaký kluk mávne rukou. Je to dáno tím, že trénink je postupný, od nejzákladnějších prvků k těm složitějším. Není možné přeskočit základy a pustit se do vrcholových prvků. To vlastní strach nikomu nedovolí!

Jezdci, kterým se cyklotrial stal denním přítelem a věnovali mu kromě svého talentu i hodně potu a píle, dosáhli na mety nejvyšší. Řada našich borců získala mnoho světových trofejí a ti nejpilnější pak dosáhli až na titul mistra světa. Cyklotrial se jezdí na dvaceti a šestadvaceti palcových kolech v různých věkových a výkonostních kategoriích. 

Většina kluků a děvčat používá jízdní kolo jako dopravní prostředek. V dnešním silničním provozu je to velmi nebezpečná jízda. Kdo si kolo oblíbil a nechce riskovat zdraví, používá kolo k rekreační jízdě mimo vozovky. Ti soutěživí pak k soutěžím v různých sportech a disciplínách. Cyklotrial je samostatný sport, který se provozuje mimo vozovky, a to v lesích, na uzavřených plochách a nyní stále více v trialových parcích. Je to sport individuální a výsledek záleží jen a jen na jezdci samotném. V tomto sportu jezdec od útlého mládí vyrůstá v kolektivu stejných nadšenců, kde se nedělají rozdíly mezi začátečníkem a ostříleným borcem. Rady dostává nejen od trenéra, ale i od kamarádů nebo mistrů světa. V této partě si však na "mistra světa" nikdo nehraje, i když zde řada skutečných mistrů světa je a patří mezi uznávané veličiny našeho sportu.

Začít s cyklotrialem v dnešní podobě není záležitostí pouze nejmladšího člena rodiny. Vedle toho, že se chlapec či dívka přihlásí do jednoho z registrovaných klubů a získá závodní licenci, bude třeba i významné pomoci rodičů. Pořízení závodního kola, účast na tréninku, doprava na závody - to jsou okamžiky, kdy se mladý adept na cyklotrialového mistra bez pomoci rodičů neobejde. Odměnou tatínkovi a mamince je pak to, že jejich dorůstající ratolest získá zálibu, která ho ve volném čase zcela zaměstná. Začínající mladý "bajker" běžně trénuje odpoledne a o víkendech 12 až 20 hodin týdně a zúčastní se deseti národních závodů ročně. Naši mladí jezdci pravidelně zajíždějí na závody do Polska a na Slovensko. Ti nejlepší se každoročně zúčastňují závodů seriálu mistrovství evropy či světa. Cyklotrial je sportem, který spojuje rodinu a který vychovává děti k cílevědomosti, schopnosti soustředit se, vylepšuje fyzickou kondici a motoriku těla.

Převážně převzato z www.biketrial.cz

Ve světě i v České republice organizují závody dvě federace. První z nich je Mezinárodní biketrialová unie (BIU), která na našem území pořádá závody po mnoho let. Druhou organizací je Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která do povědomí českých cyklotrialistů vstoupila později. Členem UCI je i Český svaz cyklistiky (ČSC).

Pravidla cyklotrialu/biketrialu jsou v podání obou federací poněkud různá. Mezi nejvýraznější odlišnosti v pravidlech patří například to, že na závodech BIU se jezdec smí pedálem opírat o překážky a během své jízdy dostává trestné body za dotyk nohy o zem. Na závodech UCI je opření se pedálem o překážku penalizováno. Navíc se zde prosazuje soutěžní systém, při kterém jezdec projíždí brankami, kde za každý průjezd dostává kladné body. Na závodech BIU vyhrává jezdec s nejnižším počtem bodů, na závodech UCI pak zpravidla ten s nejvyšším skóre.

Mezi jezdci se najdou specialisté ať už na BIU trial nebo na UCI trial, i jezdci, kteří se věnují oboum stylům ježdění.

BIU trialu je věnován již zmiňovaný web www.biketrial.cz, informace o UCI trialu naleznete na www.ceskycyklotrial.cz.

Kontakt

Cykloklub Dynamo Horšovský Týn

trial.htyn@gmail.com

č. účtu: 235833103/0600

Kdy probíhají tréninky

Obvykle se tréninky konají v úterý a ve čtvrtek po páté hodině, dle domluvy i o víkendu. Místo a čas závisí na počasí. Členové bývají o tomto informováni s předstihem pomocí Messengeru nebo jiného komunikačního kanálu.

Chcete vyzkoušet cyklotrial?

Chcete-li si cyklotrial vyzkoušet, nebo hledáte-li koníčka pro svou ratolest, pak nám napište! Trénujeme v Horšovském Týně a v Plzni.